Znamenitosti Temišvara - moji favoriti
Na samo 147 kilometara od Beograda, nalazi se rumunski grad Temišvar, poznat po bogatoj istoriji, multikulturalnom duhu i zadivljujućim trgovima. Ovaj grad je za mene oduvek bio tamo neki mali grad u koji mnogi ljudi iz Srbije idu i nisam mnogo znala o njemu, pa nisam ni pošla sa nekim velikim očekivanjima. Međutim, sa svojih 250 000 stanovnika svakako nije mali, a da naš narod dolazi u velikom broju, to nisam pogrešila. 😁 U nastavku vam predstavljam znamenitosti koje su me osvojile i koje ne smete propustiti.
Trg pobede i Rumunska Saborna crkva
Trg pobede (Piața Victoriei) je najveći trg u Temišvaru, sa cvetnim lejama, travnatim površinama i klupama za odmor. U vreme adventa ovaj centralni deo bio je zagrađen štandovima sa hranom i suvenirima, a glavna atrakcija bili su panoramski točak i ogromna novogodišnja jelka sa svetlećim lampicama.
Na južnom kraju trga, svojom neobičnom arhitekturom pažnju privlači Rumunska Saborna crkva. Građena je u vizantijskom i moldavskom stilu i vrlo je netipična za jednu pravoslavnu svetinju. Oltar je ukrašen mnoštvom zlatnih detalja koji se lepo presijavaju u mračnom prostoru crkve, mračnijem nego što je uobičajeno.
Na ovom trgu nalazi se i Nacionalni muzej Banata koji je nažalost bio zatvoren kada smo želeli da ga posetimo. Tom prilikom smo saznali da ovaj muzej, kao i Muzej umetnosti, ne rade ponedeljkom i utorkom, što svakako treba imati u vidu prilikom planiranja posete, ako volite muzeje.
💡Saveti:
- Posetite Trg pobede uveče kada se uključi novogodišnja rasveta, jer tada dobija dodatnu dozu magije. 🎡
- Prošetajte i okolnim ulicama gde možete pronaći lokalne prodavnice, zanimljive murale i male bistroe sa lokalnim specijalitetima. 🍽️
Trg ujedinjenja
Trg ujedinjenja (Piața Unirii) okružen je baroknim zgradama jarkih boja, koje su obeležile period izgradnje u 18. veku, kada je Temišvar bio pod upravom Habzburške monarhije.
Na trgu se nalaze dva ključna verska objekta: pravoslavna srpska Saborna crkva i katolička katedrala Svetog Đorđa.
Pravoslavnu srpsku Sabornu crkvu podigao je između 1744. i 1748. godine srpski pravoslavni episkop Georgije Popović. Građena je u stilu klasicima sa elementima baroka i zaista je upečatljiva i neobična u odnosu na pravoslavne svetinje koje su obično građene u vizantijskom stilu.
Nismo mogli da prođemo do oltara jer je van liturgija ulaz zagrađen zbog, kako nam je čovek koji prodaje sveće objasnio na tečnom srpskom, turista koji ulaze u oltar. 😳 To nas svakako nije sprečilo da se divimo detaljima ove crkve i zapalimo sveće. Za srpsku zajednicu u Temišvaru ona je mnogo više od verskog objekta - predstavlja simbol identiteta, očuvanja tradicije i povezivanja sa korenima.
Katolička katedrala Svetog Đorđa izgrađena je između 1736. i 1774. godine, a gradnja je pokrenuta kako bi se katoličkoj zajednici omogućio reprezentativan prostor za bogosluženje, ali i da bi se demonstrirala moć i kultura tadašnje austrijske vlasti.
Predstavlja jedan od najboljih primera barokne arhitekture u Temišvaru. Unutrašnjost katedrale je vrlo raskošna, sa dekoracijama koje uključuju zlatne ornamente, freske i impresivne vitraže. Poseban fokus je na oltaru, s prikazom Svetog Đorđa koji ubija zmaja – tradicionalnim simbolom hrabrosti i pobede dobra nad zlom. Orgulje u katedralama su detalj kome se uvek divim, a ovde mi je trebalo vremena da ih pronađem jer se nalaze se u plafonu tik iznad ulaza.
🐟 Zanimljivost: Trg ujedinjenja tokom istorije bio je poznat i kao "Trg lososa" jer se ovde nekada prodavala riba doneta iz reke Begej.
💡 Savet: Uživajte u kafi u jednom od lokalnih kafića i posmatrajte život na trgu dok sunčevi zraci osvetljavaju šarene fasade. ☕
Trg slobode
🌇 Trg slobode (Piața Libertății) je dobio ime u kontekstu revolucije 1989. godine, kada je Temišvar bio jedno od glavnih mesta u Rumuniji gde je počela borba za slobodu i demokratske promene tokom komunističkog režima.
U prošlosti je bio središte trgovine i komercijalnih aktivnosti, a danas je prelep prostor okružen reprezentativnim zgradama iz perioda 19. veka, uključujući Palatu Hunjadi (Castelul Huniade) koja daje trgu prepoznatljiv izgled. Ime potiče od porodice Hunjadi, jedne od najpoznatijih plemićkih porodica u srednjovekovnoj Rumuniji i Mađarskoj, koja je imala veliki uticaj na istoriju tog regiona.
Botanički park
🌳 Temišvar ima mnogobrojne parkove uz reku Begej, a Botanički park je najbliži centru. Pravo je utočište za ljubitelje prirode, mira i tišine. Mi smo posle duže šetnje seli na klupu da odmorimo, a ja sam razmišljala koliko li je tek lepo u proleće kada sve ozeleni.
Površina na kojoj se danas nalazi botanička bašta ranije je korišćena kao vojni poligon, a postoji i pretpostavka da je u daljoj istoriji na tom mestu bilo rimsko groblje. Danas u ovom parku raste 1650 biljnih vrsta zasađenih između 1986. i 1990. godine.
Tokom godine se održavaju lokalne manifestacije i pijace na otvorenom, pa prošetajte svakako do ovog parka kada ste u Temišvaru.
Tržni centar Iulius
🛍️ Iulius Mall pripada Iulius Town-u, multifunkcionalnom kompleksu u kom se osim tržnog centra nalaze i poslovni prostori i najveća zelena oaza grada, Iulius Garden.
Veliki broj radnji u tržnom centru postoji i u Srbiji, a od pristupačnijih kojih nema kod nas, tu su Primark i Lefties.
Primark je irski brend poznat po širokom asortimanu odevnih, ali i predmeta za kuću i negu. Najzanimljivije su njihove Disney kolekcije, pa u inostranstvu uvek iskoristimo priliku da nakupujemo svašta za sestričine, mada se provuče se i nešto za nas matore. 😁
Lefties je španski brend i pripada Inditex-u, kompaniji koja u vlasništvu drži i Zaru i Stradivarius. Ovde su cene za nijansu više nego u Primarku, a za nijansu niže nego u Zari. Poznat je po futurističkim radnjama gde se potpuno sami uslužujete. Svaka kabina ima otvor kroz koji na pokretnu traku odlažete odeću koju ne želite da kupite. Unutar radnje nalaze se i razne igrice, fliperi, čak i koš sa košarkaškim loptama.
Nažalost, u obe radnje materijali su većinski veštački i ne baš sjajnog kvaliteta. Po mom mišljenju, jedino što ima smisla kupovati je pomenuta Disney kolekcija, odeća za po kući, za trening ili neke sitnice za dekoraciju.
Na vrhu zgrade nalazi se Iulius Garden od 5,5 hektara zelene površine gde kažu da čak postoji i jezero, ali mi nismo stigli i to da obiđemo prilikom naše posete Temišvaru.
Za mene je Temišvar mnogo više od jednodnevnog vikend izleta i zaslužuje da mu se posvetite i laganim tempom uživate u svemu što pruža. Verujem da je još lepši u proleće i leto kada sve ozeleni i olista, tako da već planiram sledeću posetu, a vi?
Zapratite me na Instagramu @dete.sunca za još zanimljivih priča!