Berlin - istorija i znamenitosti koje treba istražiti

Berlin - istorija i znamenitosti koje treba istražiti

Nastavljamo priče iz Berlina! 🇩🇪 U ovom postu donosim najvažnije utiske o atrakcijama koje smo obišli, praktične savete i momente koji će vam pomoći da planirate svoje putovanje, jeste li spremili kafu i udobno se smestili? ☕️

Koje znamenitosti obići u Berlinu?

Imali smo veliki spisak atrakcija na Google Mapama, ali smetnuli smo s uma praznično radno vreme – mnogi muzeji i znamenitosti nisu radili, pa smo se fokusirali na šetnje i lokacije na otvorenom.

🏛️ Rajhstag (Reichstag)

Rajhstag je jedan od simbola Berlina koji ne sme da se propusti, pa smo organizovali obilazak pre prazničnih zatvaranja. Ova istorijska građevina, koja je nekada bila sedište nemačkog Bundestaga (parlamenta), spoj je dramatične prošlosti i moderne arhitekture. Posebno je fascinantna staklena kupola koja nudi panoramski pogled na grad i simbolizuje transparentnost demokratije.

Poseta je besplatna, ali je neophodna prethodna registracija i rezervacija termina posete preko sajta. Na ulazu se prolazi provera i potrebno je proći kroz skener i dati pasoš na uvid. Rajhstag, kao sedište nemačkog parlamenta, predstavlja ne samo istorijsku građevinu već i aktivni politički centar, zbog čega su mere bezbednosti na vrlo visokom nivou. Provere se sprovode brzo i efikasno, tako da ste u prostorijama parlamenta za samo nekoliko minuta i nekoliko rečenica sa finim službenicima.

Glavni deo predstavlja staklena kupola sa spiralnim putem, kojim se u šetnji do vrha pruža panorama na grad iz svakog ugla. Na ulazu se dobija oprema za slušanje audio vodiča koji vas sprovodi kroz prostor, istoriju, ali i znamenitosti koje se mogu uočiti tokom šetnje kupolom.

slika 0
slika 1
slika 2
slika 3

🧱 Berlinski zid

Jedan od glavnih simbola i istorijskih spomenika u Berlinu je, naravno, Berlinski zid. Nekadašnja barijera koja je delila grad na istočni i zapadni deo sada služi kao podsećanje na period Hladnog rata i suprotnosti između komunizma i demokratije. Danas se na mestima gde je zid nekada stajao nalaze obeležja i memorijalne zone.

Najpoznatiji deo zida je East Side Gallery, otvorena galerija na kojoj su umetnici iz celog sveta oslikali murale koji simbolizuju mir, slobodu i nadu. Hodajući duž ovog dela zida, možete videti najpoznatije grafite, poput "poljupca" Brežnjeva i Honekera.

Težeći jačanju prijateljstva između komunističkih država, Brežnjev je imao specifičan pozdrav sa socijalističkim vladarima. Pozdrav se sastojao od tri etape: jedan poljubac u levi obraz, jedan u desni i treći poljubac usne na usne. Najpoznatiji "socijalistički bratski poljubac" Brežnjev je imao sa Erihom Honekerom, nemačkim komunistom, oslikan na Berlinskom zidu od strane ruskog umetnika Dmitrija Vrubela.

slika 0
slika 1
slika 2

📽️ Muzej The Wall

Poseta muzeju The Wall bila je jedno od najemotivnijih iskustava u Berlinu. Ulazeći unutra, znala sam ponešto o Berlinskom zidu, ali nijedna knjiga ili dokumentarac nisu mogli da me pripreme za priče koje sam ovde otkrila. Dok sam prolazila kroz izložbene prostorije, videla sam lične predmete, stare fotografije i dirljive zapise ljudi koji su živeli u podeljenom Berlinu.

Najviše su me pogodili trenuci kada sam slušala audio zapise onih koji su pokušali da pređu zid. Njihove nade, strahovi i, nažalost, tragedije, odjekivali su u svakom delu muzeja. Jedan deo izložbe posebno mi je ostao u sećanju – vizuelni prikazi porodica koje su bile razdvojene i njihovi rizični poduhvati kako bi se ponovo spojili ili stupili u kontakt.

Muzej na izvanredan način prikazuje bolnu prošlost, ali i neiscrpnu ljudsku težnju ka slobodi. Izašla sam odatle tužna, potresena, srećna, fascinirana i zahvalna na mogućnostima koje danas uzimamo "zdravo za gotovo".

slika 0
slika 1

🪦 Spomenik žrtvama holokausta

Spomenik žrtvama Holokausta, poznat i kao Memorijal holokausta (Holocaust-Mahnmal), nalazi se u blizini Brandenburške kapije i posvećen je Jevrejima stradalim tokom nacističkog režima. Prostor čine 2 711 betonskih blokova različitih visina, postavljenih na talasastoj podlozi, što stvara osećaj zbunjenosti i nelagode – simbolično dočaravajući patnju žrtava.

Šetnja između blokova različite visine je teška i mračna i ostavlja snažan utisak. Memorijal ima i podzemni informativni centar u kojem se mogu pronaći lične priče, fotografije i dokumenta vezana za Holokaust, pružajući dublji uvid u ovaj deo istorije.

slika 0
slika 1

🐼 Zoološki vrt u Berlinu

Jedna od nezaobilaznih atrakcija Berlina je Zoološki vrt (Zoologischer Garten), koji važi za jedan od najstarijih i najpoznatijih zooloških vrtova u Evropi. Ovaj vrt je dom za više od 20 000 životinja i preko 1 200 različitih vrsta, uključujući pande, lavove i pingvine. 🥹 Prostrane staze i pažljivo uređeni prostori omogućavaju opušteno istraživanje i uživanje u prirodi čak i zimi.

Pande u Zoološkom vrtu u Berlinu su deo programa koji Kina vodi sa zoološkim vrtovima širom sveta. Zoološki vrt u Berlinu dom je dvema džinovskim pandama – Meng Meng i Jiao Čing, koje su stigle iz Kine 2017. godine, a odnedavno su im se pridružila dva mlada mužjaka - Pit i Paul. Njihov dolazak bio je deo programa "panda diplomatije," u kojem Kina pozajmljuje pande drugim zemljama kao simbol prijateljstva.

Pande žive u posebnom prostoru, Panda Gardenu, koji je prilagođen njihovim potrebama i gde se mogu posmatrati izbliza. Program uzgoja pandi u Berlinu deo je šire inicijative za očuvanje ove ugrožene vrste, a sve mladunce rođene u okviru ovih programa Kina vraća u prirodna staništa ili istraživačke centre u Kini.

Sam zoološki vrt odiše posebnim šarmom u prazničnom periodu – ukrasi, svetla i miris kuvanog vina sa obližnjih štandova stvaraju magičnu atmosferu.

slika 0
slika 1
slika 2

💡Praktični saveti:

  • planirajte najmanje tri sata za obilazak
  • obavezno proverite radno vreme, jer se ono može razlikovati u prazničnom periodu.
  • karte je najbolje kupiti unapred online, kako bi se izbeglo čekanje
  • cene karata su povoljnije online i kreću se od 15.5 €, pa naviše (što je "dalji" datum, to su povoljnije)

Naša poseta Berlinu definitivno nije bila kakva smo očekivali. Mislili smo da će duh grada i novogodišnja noć ostati najdublje urezani u sećanju, ali zapravo je to bilo ono što smo naučili o njemu, o istoriji i politici koje su uticale na život kako drugih, tako i nemačkog naroda. Berlin nije samo odredište, već lekcija koja ostaje s tobom dugo nakon što si otišao.

Za više priča iz Berlina, uključujući prvi susret s gradom i novogodišnju noć, pročitajte moj prethodni post.